Lielais viršu zilenītis

Plebeius idas

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Sugas izplatības kartes pa novadiem un 5×5 km kvadrātiem atbilstoši ziņojumiem portālā http://www.dabasdati.lv (dati uz 02.01.2017.).
Datus apkopojuši: U.Piterāns un D.Elferts, kartes izveidojis: D.Elferts.

2 komentāri (+add yours?)

 1. Evita
  Aug 08, 2015 @ 10:24:35

  lieliskas fotogrāfijas !!! Man ir jautājums – kā atšķirt lielo viršu zilenīti no mazā, vai ir kādas specifiskas pazīmes?

  Atbildēt

  • sintijae
   Aug 15, 2015 @ 07:13:13

   Paldies!

   Lielie un mazie viršu zilenīši ir ļoti līdzīgi, apdzīvo vienus un tos pašus biotopus un vēl izlido vienā laikā, kas to noteikšanu padara grūtāku. Protams, visdrošākais variants (kā daudzām tauriņu sugām) ir tauriņu noķert, nogalināt un noteikt pēc dzimumorgānu preparāta, bet principā sugu var mēģināt noteikt arī pēc fotogrāfijām. Varbūt tas neizdosies pēc jebkuras fotogrāfijas, bet ja ir tauriņš safotografēts no dažādiem rakursiem, tad tas nav nemaz tik neiespējami.

   Pazīmes, kam jāpievērš uzmanība: tēviņiem (tie, kam spārnu virspuse zilā krāsā) – melnās līnijas platumam spārnu ārmalā, lielajam viršu zilenītim tā ir šaura, bet mazajam viršu zilenītim – platāka. Ir gadījumi, kad šī līnija ir izteikti šaura vai plata, tad nav problēmu tauriņu pieskaitīt vai nu vienai, vai otrai sugai, bet ir arī tādi īpatņi, kam šī līnija ir tāda vidēja un tad īsti skaidrības nav.
   Tēviņi
   Otra pazīme noteikšanai – vai priekškāja tēviņam ir ar “āķīti”. Mazajam viršu zilenītim ir tāds āķītis, bet lielajam – nav. Savukārt šo sīko “āķīti” bildēs grūti saskatīt, jo tas ir ļoti sīks.
   Kājas
   Mātītēm (tām, kam spārnu virspuse brūnā krāsā) atšķirība jāmeklē priekšējo spārnu apakšpusē. Mazajam – malējos melnos punktiņus no ārpuses atdala balta līnija, lielajam – tā līnija ir pelēcīga, neatšķiras no spārna fona krāsas.
   Mātītes

   Atbildēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: